Plany Inwestycyjne na Osiedlu - Działka Epione

Forum dla wszystkich mieszkańców osiedla 1000-lecia w Katowicach. Sprawy dzielnicy, inwestycje itp.
kaliberr44

Re: Plany Inwestycyjne na Osiedlu - Działka Epione

Postautor: kaliberr44 » 12 kwie 2017, 14:47

Cześć,

nie jestem z Nowego Tysiąclecia, tylko z Kukurydz. Pomysł budowy 9 nowych budynków również mi się nie podoba.
Byłem na spotkaniu informacyjnym jeśli chodzi o Budżet Obywatelski dla naszej jednostki dzielnicowej i tam Panie reprezentujące z Urzędu Miasta Katowice powiedziały, że można wnioskować o zmianę MPZP (https://www.sekap.pl/katalog.seam?id=15 ... t&cid=4211)

Zastanawiam się czy jest taki sens taki wniosek składać, można by się powołać na oryginalne plany Tysiąclecia i badania przeprowadzone przez autorów osiedla Franta i Buszko, jak i to, że osiedla jest już architektonicznie zamknięte. (http://www.bryla.pl/bryla/1,85301,10235 ... _lat_.html)

Zalecono zabudowę punktową, ukierunkowanie dłuższych ścian na linii północ - południe, a w najniższym punkcie osiedla rezygnację z funkcji mieszkaniowej na najbliższym gruntu poziomie. Dzięki temu kompleks w naturalny sposób miał być przewietrzany. - Rezultat był taki, że w innych miejscach nie wiało, a na Tysiącleciu owszem - mówi dziś Buszko.

Dodatkowo, osiedle posiada tylko 5 wylotowych dróg (3 od Chorzowskiej, 1 od Wojska Polskiego, 1 od DTŚ), jak powstanie 700 nowych mieszkań, czyli około 1000 dodatkowych samochodów, to osiedle może tego nie wytrzymać, i być mało przepływowym.

Tak samo dodatkowe ~2000 osób (zakładam sporo rodzin z dziećmi), to problem dla szkół i przedszkoli, które już teraz pękają w szwach.

Nie wiem, jakie są szanse powodzenia, podejrzewam, że kiedy taki deweloper kupuję tak ogromną działkę to ma pewność, że "szaraczki" nic nie zmienią.

PS. Trochę jest w tym ironii, że mieszkańcom Nowego Tysiąclecia przeszkadza budowa nowych bloków na osiedlu, a jeśli chodziło o budową ich mieszkań to już wszystko było w porządku ;)

perry

Postautor: perry » 12 kwie 2017, 22:56

Witajcie,

ja z kolei wkrótce będę mieszkańcem budynku nr 2 w inwestycji Nowe Tysiąclecie.

Mam wrażenie, że droga sądowa do tego by zablokować budowę 9 kolejnych budynków i powoływanie się na dawne plany osiedla jako całości i tego, że koncepcja była już zamknięta się nie powiodą.

W podesłanym przez kaliberr44 linku (http://www.bryla.pl/bryla/1,85301,10235 ... _lat_.html), na samym końcu, napisano, iż sami architekci w sądzie też się na to powoływali i niestety sprawę przegrali.

Duet, którzy przez lata czuwał nad rozwojem osiedla, nadal czuje się za nie odpowiedzialny. Teraz solą w oku jest im deweloper, który wstawia pomiędzy istniejące budynki nowe bloki, niszcząc oryginalną kompozycję, zajmując tereny zielone i sprzeciwiając się wszystkim zasadom, które przyświecały projektantom Tysiąclecia.

Ziemię sprzedała mu (i jeszcze kilku innym inwestorom) spółdzielnia mieszkaniowa, a miasto wydało pozwolenia na budowę. Architektom nie udało się wygrać sprawy w sądzie, gdzie próbowali bronić swoich praw autorskich do osiedla i zatrzymać inwestycję. Równie gorąco przeciwko zagęszczaniu osiedla protestują jego mieszkańcy.

Dwa nowe bloki już stoją. Trwają przygotowania do budowy kolejnych.

Trzeba więc szukać innych argumentów.

Awatar użytkownika
Lucy

Postautor: Lucy » 13 kwie 2017, 19:29

kaliberr44 pisze:Cześć,

nie jestem z Nowego Tysiąclecia, tylko z Kukurydz. Pomysł budowy 9 nowych budynków również mi się nie podoba.
(...)

PS. Trochę jest w tym ironii, że mieszkańcom Nowego Tysiąclecia przeszkadza budowa nowych bloków na osiedlu, a jeśli chodziło o budową ich mieszkań to już wszystko było w porządku ;)

Czesc. Mnie sie ogolnie nie podoba, ze tauzen staje sie betonowym osiedlem - mieszkam tu 19lat, wprowadzilam sie wlasnie dlatego ze to osiedle bylo zielone i przyjazne dla ludzi... bede przeciwna zageszczeniu zabudowy, niezaleznie czy mam kolejny blok bezposrednio za oknem czy kilometr dalej. I nie dostrzegam tej ironii, mialam zerowy wplyw na budowe NowegoTysiaclecia ;) Mniejsza o to: czy w Wasza Wspolnota w Kukurydzach robi cokolwiek, zeby miec wplyw na zabudowe Epione? Jestescie jakos zorganizowani? Czy Twoim zdaniem jest szansa na polaczenie sil? (teoretycznie duzy moze wiecej)

kaliberr44

Postautor: kaliberr44 » 14 kwie 2017, 16:37

Kukurydze są częścią spółdzielni mieszkaniowej Piast, nie wiem jak się ona zaopatruje na plany Epione. (Zakładam, że większość ludzi jeszcze o tym nie wie, a sam zarząd spółdzielni raczej będzie na to patrzył obojętnie)

Awatar użytkownika
Lucy

Postautor: Lucy » 21 kwie 2017, 08:19

Czy dotarły do Was plotki, jakoby (w związku z planami Epione) market LIDL przenosił się na inną lokalizację - prawdopodobnie na miejsce PoloMarket? Mnie się wydaje to nie racjonalne (bo kto przenosi się z miejsca gdzie ma dobrą sprzedaż i nie ma konkurencji, do miejsca gdzie będzie konkurował z ALDI i Biedronką) - ale tyle już ostatnio dzieje się dziwnych rzeczy, że kto wie.... :?:

Aszakoto

Postautor: Aszakoto » 21 kwie 2017, 17:44

Hehe, to by było dobre - dostarczą im dodatkowy 1000 klientów i w związku z tym uciekają!! Ja słyszałem, że mają go rozbudowywać i wydłużać godziny.

A co do lokalizacji polomarket to popyt na os. Tysiaclecia jest tak duży i wcale bym się nie zdziwił jakby powstał tam kolejny lidl. Poza tym obok ma powstać wielki wysokosciowiec wielorodzinny.

Sagittarius

Postautor: Sagittarius » 23 kwie 2017, 12:44

Epione otrzymała pozytywną opinię środowiskową dla swojej inwestycji na naszym osiedlu. Na podstawie opinii zostanie wydana decyzja środowiskowa:

https://bip.katowice.eu/Ogloszenia/Tabl ... 6&menu=679
Załączniki
Decyzja_srodowiskowa_Epione.jpg
Decyzja_srodowiskowa_Epione.jpg (45 KiB) Przejrzano 1257 razy
Ostatnio zmieniony 01 cze 2017, 17:34 przez Sagittarius, łącznie zmieniany 1 raz.

Sagittarius

Postautor: Sagittarius » 23 kwie 2017, 12:57

heh dopiero teraz zauważyłem, że decyzja jest "z przyszłości":
"(...), że postanowieniem z dnia 04.05.2017r. nie stwierdzono obowiązku (...)"
Mają rozmach... ;]

Niemniej jednak do śmiechu nie jest. Epione ma kolejny dokument przybliżający go do zafundowania nam od 6 do 8 lat oglądania budowy za naszymi oknami, a potem otoczeniu naszego osiedla 17 kondygnacyjnymi wieżami :(

PS. nie zapomnijcie o dedykowanym spotkaniu poświęconemu tematowi zabudowy działki Epione 44/2 w dniu 27 kwietnia o godz. 17:30 w siedzibie RJP przy ul. Piastów 8 (lokal na I piętrze Pawilonu Handlowego).

Margot

Postautor: Margot » 29 kwie 2017, 09:39

''Pilnowanie '' nam nie wyszło....zresztą jak było do przewidzenia. Podnoszę jeszcze raz temat prawnika/radcy prawnego. Znalazłam radce prawnego i tu pytanie do Was: czy jest w naszym budynku jakiś architekt ze zanjomością prawa budowlanego, który podjął by się współpracy z radcą? Trzeba ustalić koszty oraz ilość osób, które chcą też powierzyć( poniekąd sprawę naszej przyszłości ) specialiście, bo od samgo gadania nic się nie zmienia. Jak podkleślił przedmówca, decyzja zapadła, ale dalej mamay szanse tylko trzeba się już BARDZO szybko decydować. Jeżeli ktoś znalazł innego radce lub prawnika niech się podzieli wiedzą. Procedura będzie ta sama trzeba określić, ile osób decyduje się na prawnika/radce i niech w końcu sprawa po naszej stronie przyśpieszy.

Awatar użytkownika
Mariusz

Postautor: Mariusz » 29 kwie 2017, 19:03

Margot pisze:''Pilnowanie '' nam nie wyszło....zresztą jak było do przewidzenia. Podnoszę jeszcze raz temat prawnika/radcy prawnego. Znalazłam radce prawnego i tu pytanie do Was: czy jest w naszym budynku jakiś architekt ze zanjomością prawa budowlanego, który podjął by się współpracy z radcą? Trzeba ustalić koszty oraz ilość osób, które chcą też powierzyć( poniekąd sprawę naszej przyszłości ) specialiście, bo od samgo gadania nic się nie zmienia. Jak podkleślił przedmówca, decyzja zapadła, ale dalej mamay szanse tylko trzeba się już BARDZO szybko decydować. Jeżeli ktoś znalazł innego radce lub prawnika niech się podzieli wiedzą. Procedura będzie ta sama trzeba określić, ile osób decyduje się na prawnika/radce i niech w końcu sprawa po naszej stronie przyśpieszy.

Nie bardzo rozumiem co mieliśmy tutaj więcej upilnować? Tak jak była mowa od samego początku - wydanie decyzji środowiskowej to była czysta formalność, a nawet jakbyśmy mieli i sztab prawników to żadne z nas, jak i JW czy nawet S.M. Piast - nie mogły być stroną tego postępowania. Wręcz właśnie kolega Sagittarius upilnował, bo dotarł do BIPu, że decyzja została wydana. Teraz dopiero czekamy na istotniejsze - wniosek o Pozwolenie na budowę.

Z ciekawości - co miałby taki prawnik/radca robić? Tak bardzo konkretnie. Na aktualnym etapie czym by się zajął? Masz może jakiś zakres tej współpracy? Wzór Umowy?

Pozdrawiam,
Mariusz

Wróć do „Nasze osiedle”