Plany Inwestycyjne na Osiedlu - Działka Epione

Forum dla wszystkich mieszkańców osiedla 1000-lecia w Katowicach. Sprawy dzielnicy, inwestycje itp.
Margot

Re: Plany Inwestycyjne na Osiedlu - Działka Epione

Postautor: Margot » 30 kwie 2017, 14:39

Radca miałby się zająć decyzją z ''przyszłości'', dlaczego żadna komisja pomocnicza do ochrony środowiska nie została powołana (robi się tak w przypadków gruntów ok 4 h), żeby wydać decyzję środowiskową. Radca ma ''zamieszać'' w naszym imieniu, żeby nie wydawało się, że Epione tak łatwo zrobi po swojemu. Trzeba spróbować zmienić plan 9 budynków na np.3 o niższej kondygnacji. Musimy się tylko zdecydować, kto chce się włączyc i robimy spotkanie z radcą. Najlepiej już końcem tygodnia to spotkanie. Wtedy możemy ustalic pełen zakres jego działań jak i koszty, bo w ciemno nkt sie zdecyduje. Czy jest jakiś architekt chętny na współłpracę, któremu zależy na tej sprawie ?

Sagittarius

Postautor: Sagittarius » 30 kwie 2017, 23:03

Mariusz, w kwestii bycia stroną już na etapie postępowania o wydanie decyzji środowiskowej to wg mnie racja leży jednak po stronie Margot.

Faktycznie z definicji nie byliśmy stroną w tym postępowaniu, ale mogliśmy nią być. Przeczytajcie proszę dokładnie wniosek jaki przygotował nam Dział Prawny JW Construction (zał. 5). Jest to wniosek o włączenie nas do postępowania administracyjnego jako stronę.

I już na tym etapie mogliśmy działać - przesłanki by przeprowadzić analizę środowiskową dla tej inwestycji są bardzo mocne i mnie osobiście mocno dziwi fakt uzyskania tej decyzji tak łatwo (ani Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, ani Powiatowy Inspektorat Sanitarny nie miał uwag) oraz tak szybko (niewiele ponad miesiąc od złożenia wniosku - pozytywna decyzja).

Szkoda, że na tym etapie nam nie poszło - już mogliśmy odwlekać tą inwestycję oraz dawać do zrozumienia Epione, że powinien, a wręcz ma się z nami liczyć.

Awatar użytkownika
Mariusz

Postautor: Mariusz » 01 maja 2017, 09:46

Akurat dla postępowania o wydanie Decyzji Środowiskowej to nawet nie będąc stroną postępowania to zawsze jako strona społeczna mieliśmy pełny dostęp do postępowania, więc złożenie w czasie takiego pisma jak w zał. 5 - jeżeli zostałoby uznane (pewnie tak, bo to dla UM nie problem) zmieniłoby tyle, że otrzymalibyśmy pismo o wydaniu decyzji, a nie jedynie informacje w BIP UM Katowice.

Nie widzę tego niestety gdzie jest tutaj miejsce na przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko. Przedstawiona inwestycja jest zgodna (no prawie, ale tutaj nie rozchodzi się o chodnik, a o przeznaczenie działki) z MPZP. Nie podlega pod kategorie inwestycji, które takiej oceny wymagają, więc Urząd wydał decyzję jaką miał wydać.

Możecie powołać się na jakieś przepisy lub choćby artykuł w Internecie czy cokolwiek co pokazałoby, że było miejsce do niewydania Decyzji lub jakiś konkretny powód oprotestowania ze wzgl. na środowisko?

@Margot
Możesz wskazać przepis (lub przykład dla podobnej inwestycji) gdzie dla planowanej inwestycji zgodnej z MPZP, przy braku działalności szkodliwej powołano taką Komisję? Lub odnośnik do przepisów, dla których taką Komisję należy (można) powołać?

Ja naprawdę chciałbym się mylić w swoich rozważaniach, ale na razie nikt mnie nie wyprowadził jeszcze z błędu.

Awatar użytkownika
Lucy

Postautor: Lucy » 02 maja 2017, 09:08

Mariusz, kazdy z nas pisze ze nie bardzo sie na tym zna, ale ... (i tutaj zaczyna sie elaborat). Z calym szacunkiem, ale dzialajac w taki sposob tylko przeciagasz dyskusje - dzialasz na korzysc Epione a nie Mieszkancow...

Mam propozycje: albo ktos jest ekspertem i proponuje co powinnismy zrobic, albo sluchamy ekspertow i dzialamy. ;)

Misery

Postautor: Misery » 02 maja 2017, 20:37

Próbowałam wejść w link z decyzją środowiskową i niestety nie znalazłam. Zamieszczam zdjęcia zrobione na zebraniu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Odnośnie tego pisma przesłanego przez JW Construction - już się chyba zdezaktualizowało, gdyż tam jest prośba o dopuszczenie do udziału w postępowaniu administracyjnym w sprawie wydania decyzji środowiskowej. Decyzja została wydana więc trzeba to przeformułować jakoś...

Margot

Postautor: Margot » 03 maja 2017, 14:20

Dzięki bardzo Misery. Też na stronie Urzędu Miasta szukałam tego postanowienia, ale podobno zdejmują je już po dwóch tygodniach. A na spotkaniu nie mogłam być, więc bardzo mi pomogłeś z tym wpisem. Ja to pismo od JWC wysłałam, nie jest najlepszej sformułowane, ale chciałam, żeby już ''coś poszło''. Z tego postanowienia wynika, że sama decyzja środowiskowa jest w przygotowaniu, więc myślę, że chyba dalej możemy wnioskować o bycie stroną. Pozdrawiam

Sagittarius

Postautor: Sagittarius » 03 maja 2017, 16:31

Może w temacie postępowania w sprawie decyzji środowiskowej jeszcze nie wszystko stracone :)

Poniżej treść maila jaki podesłał mi Jacek Pytel (przewodniczący Rady Jednostki Pomocniczej nr 9 Osiedle Tysiąclecia):
"
Witam

Spotkanie z Panią Naczelnik Wydziału Kształtowania Środowiska UM w Katowicach przeprowadzę dopiero 4 maja. Z informacji, które udało mi się uzyskać to sporządzone jest jedynie postanowienie - decyzja środowiskowa jest przygotowywana, a na nią przysługuje już odwołanie.
Pierwsza opinię w sprawie środowiska wydał Dyrektor Regionalny, czyli osoba spoza urzędu na państwowej posadzie. UM po takiej rekomendacji nie mógł wydać innej opinii. Będę rozmawiał osobiście 4 maja. Około 15 powinno być już p[o spotkaniu.
Myślę, że przy odwołaniu od planu zagospodarowania można teraz wykorzystać wszystkie odrzucone wnioski Pana Franty....

pozdrawiam Jacek Pytel
"
I faktycznie 05.04.2017 r. sporządzone zostało POSTANOWIENIE na podstawie, którego zostanie wydana decyzja środowiskowa (zapewne o tej samej treści), ale UWAGA: od decyzji środowiskowej przysługuje odwołanie. I tutaj nie jestem pewien czy odwołanie przysługuje tylko stronie czy każdemu z nas tj. osobie, która wykaże interes prawny dotyczący tej inwestycji.
Wycinek_z_postanowienia.png
Wycinek_z_postanowienia.png (150.38 KiB) Przejrzano 1297 razy

Niemniej jednak jest to o tyle dobra informacja, iż termin 2 tygodniowego odwołania od decyzji środowiskowej dopiero będzie ogłoszony. Dlatego trzeba monitorować Tablicę ogłoszeń BIP Katowice (https://bip.katowice.eu/Ogloszenia/Tabl ... fault.aspx) i jak tylko coś w tej sprawie się pojawi dawać znać :)

PS. W temacie spotkania Pana Jacka z Panią Naczelnik Wydziału Kształtowania Środowiska UM w Katowicach jak tylko dostanę jakąś odpowiedź to się z Wami podzielę. Stay tuned... ;)

Sagittarius

Postautor: Sagittarius » 07 maja 2017, 11:57

Z informacji uzyskanych od Przewodniczącego Rady Jednostki Pomocniczej mam:
- Urząd Miasta uznał nas tj. mieszkańców sąsiadujących działek za stronę w postępowaniu administracyjnym dotyczącym wydania decyzji środowiskowej dla inwestycji Epione. Stron w tym postępowaniu jest ponad 850 (Nowe Tysiąclecie, Kukurydze).
- miasto w przypadku tak dużej liczby stron nie wysyła do każdej ze stron pisemnej informacji nt. planowanej inwestycji tylko ogłasza to publicznie poprzez BIP (Biuletyn Informacji Publicznej);
- decyzja środowiskowa jest przygotowywana, powinna zostać ogłoszona w ciągu najbliższych 2 tygodni;
- od wydanej decyzji środowiskowej przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Co to oznacza:
Będąc stroną w postępowaniu przysługuje nam cała ścieżka odwoławcza, począwszy od Samorządowego Kolegium Odwoławczego, przez Sądy Administracyjne, a na NSA kończąc. Samo odwołanie od decyzji środowiskowej do Samorządowego Kolegium Odwoławczego trwa kilka miesięcy.

Co powinniśmy zrobić:
Należy rozeznać się jak takie odwołanie powinno wyglądać (od strony formalnej). Czy ktoś z forumowiczów wie jak taki wniosek napisać? A może warto z tym zwrócić się ponownie do JW Construction?
Na odwołanie będziemy mieć 2 tygodnie od wydania decyzji środowiskowej. Mając wzór pisma z odwołaniem, możemy podobnie jak w przypadku pisma od JW Construction wysłać je w swoim imieniu do odpowiedniego wydziału w Urzędzie Miasta tym samym uruchamiając procedurę odwoławczą.

Awatar użytkownika
Lucy

Postautor: Lucy » 10 maja 2017, 10:49

W temacie naszego protestu: właśnie ukazał się artykuł 'Gazety Wyborczej' http://katowice.wyborcza.pl/katowice/7, ... xLokKatImg

Przy tej okazji zachęcam Was do składania wniosków o zmianę Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzeni dla tego terenu - wypełnienie wniosku https://www.sekap.pl/katalog.seam?id=23 ... t&cid=2947 (pdf na dole strony) zajmuje 5-10min, składamy go bezpłatnie w Urzędzie Miasta Katowice ul. Rynek 1 (parter, stanowisko 25) czynnym w poniedziałki w godz. 7:30-17:00 oraz w pozostałe dni robocze w godz. 7:30-15:30. Im więcej takich wniosków, tym mamy większą szansę na powstrzymanie inwestycji Epione w proponowanej formie....

Przykładowy opis do wniosku: dotyczy obszaru 3MW/U na działce nr ewid 44/2 obręb Dz.Tysiąclecie/0018 przy ul. Zawiszy Czarnego. Wnioskuję o przeznaczenie tego terenu wyłącznie pod zabudowę usługową do wysokości 3kondygnacji, z udziałem zieleni urządzonej. Ww. teren jest zlokalizowany m-dzy dwoma wysokokondygnacyjnymi inwestycjami (kompleks 25piętr. 'Kukurydz' i 17piętr. 'Nowego Tysiąclecia'), budowa na tym terenie kolejnych wysokich budynków znacząco zwiększy gęstość zabudowy, obniży bezpieczeństwo i komfort życia obecnych mieszkańców osiedla.

Pikomik

Postautor: Pikomik » 12 maja 2017, 10:30

Pytałem ostatnio znajomego architekta jak to jest z tym "pilnowaniem" zmian w zagospodarowaniu przestrzennym. Wyjaśnił mi że szary człowiek tego nie sprawdza natomiast deweloperzy owszem, znają regulacje i jeśli jakiś teren ich interesuje to pracownicy regularnie chodzą do 'pań Halinek' gdzie trzeba. Tym bardziej że czasem potrzebują żeby plan został zmieniony lub zmodyfikowany. To wszystko trzeba 'wychodzić' i deweloperzy ktorym zależy i mają kasę, mają od tego swoich ludzi. Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie sprawdzał co tydzień czy któryś plan osiedla się nie zmienił i ... wszyscy o tym wiedzą.

Wróć do „Nasze osiedle”