Plany Inwestycyjne na Osiedlu - Działka Epione

Forum dla wszystkich mieszkańców osiedla 1000-lecia w Katowicach. Sprawy dzielnicy, inwestycje itp.
Lokatorzynka

Re: Plany Inwestycyjne na Osiedlu - Działka Epione

Postautor: Lokatorzynka » 01 kwie 2017, 13:23

Margot, oczywiście zgadzam się, że sami "pilnować", pisać pism nie będziemy, nie znamy się na tym, można rozważyć, aby ktoś - tu mam na myśli radcę prawnego, poprowadził tę sprawę w imieniu wspólnoty mieszkaniowej. Przez wyrażenie "pilnować" miałam na myśli, aby kontrolować sytuację, interesować się tematem.
Pozew przeciwko deweloperowi za to, że ktoś powiedział, że tam będzie "skwerek, rowerek" lub nic nie powstanie wydaje mi się złym pomysłem. Tak samo jak napisał Mariusz nie jestem po stronie dewelopera, czy Epione, ale osobiście nie będę w to brnęła. Uważam, że szkoda mojego czasu, pieniędzy i energii. Przeanalizowałam dokumenty, które dostałam przed podpisaniem umowy deweloperskiej - w prospekcie jest informacja jaki jest plan zagospodarowania, jest wyjaśnione, że mogą powstać tam budynki mieszkalne do 17 kondygnacji, a usługowe do 3 kondygnacji. Trochę mam żal do siebie, że nie przeczytałam tego dokładnie, nie sprawdziłam, nie dopytałam wyraźnie, choć zawsze zanim coś kupię lub podejmę jakąś decyzję, to kilka razy sprawdzam.

Aszakoto

Postautor: Aszakoto » 02 kwie 2017, 20:18

Pamiętacie jak jakiś czas temu kierownik budowy lub ktoś w jego zastępstwie (u mnie był ochroniarz przed 22 w sobotę) zbierał podpisy?
Dotyczyło to pozwolenia na budowę kolejnych etapów inwestycji nowe tysiąclecie do którego prawnie nie jesteśmy powiązani.

Tak będzie też w przypadku pozwolenia na budowę inwestycji EPIONE - urząd wyśle takie pismo do wszystkich sąsiadów działki na której planowane jest zamierzenie budowlane czyli w tym przypadku do naszej wspólnoty.

Awatar użytkownika
Lucy

Postautor: Lucy » 03 kwie 2017, 14:37

@Aszakoto Jesteś tego pewien? Jest jakaś wykładnia prawna, które nakazuje pytać sąsiadów o planowaną zabudowę? Mnie się wydaje inaczej: w przypadku Nowego Tysiąclecia byliśmy współwłaścicielami (a raczej współużytkownikami wieczystymi działki) na której mają powstać nowe budynki, w przypadku Epione nie mamy żadnych praw do tej działki (jesteśmy tylko sąsiadami). Nigdy nie słyszałam o tym, aby był obowiązek pytania sąsiadów o zgodę na zabudowę :?:

Aszakoto

Postautor: Aszakoto » 03 kwie 2017, 20:44

Na 100% w Polsce nie możesz być pewien, powiedzmy, że jestem pewien na 50%.

Inwestycja będzie pewnie wiązać się m.in. z przebudową sieci na działce w związku z tym będzie oddziaływać na nieruchomości sąsiednie więc urząd takie pisma powinien wysłać.

Awatar użytkownika
Mariusz

Postautor: Mariusz » 03 kwie 2017, 21:15

Nie mam jak sprawdzić, bo jestem daleko. Nie chodziło wtedy zwyczajnie o wyrażenie zgody na udzielenie służebności drogi na naszym terenie?

nocny

Postautor: nocny » 04 kwie 2017, 14:26

Z tego co pamiętam to była zgoda na budowę pozostałych trzech budynków.

A od dziś odwierty.
Załączniki
20170404_114003.jpg
20170404_114003.jpg (113.43 KiB) Przejrzano 1372 razy

Awatar użytkownika
Lucy

Postautor: Lucy » 04 kwie 2017, 20:32

Szybcy sa, jak tak dalej pojdzie to za tydzien beda juz fundamenty. :mrgreen:

To co powiecie jednak o tym prawniku? Moim zdaniem warto miec 'na pokladzie' profesjonaliste, ktory dopilnuje wszystkiego w naszym imieniu. Mozemy liczyc na prawnikow JWC (?), mozemy sprobowac znalezc kogos niezaleznego... Czy ktos orientuje sie jakiego rzedu koszty nalicza taki prawnik? Moze to nie sa strasznie duze kwoty, z checia dorzucilabym sie do 'skarbonki'... Zakladam ze trudno znalezc kogos 'pro bono'?

katowiczanin

Postautor: katowiczanin » 06 kwie 2017, 14:07

Do odwiertów pierwsi, a posprzątać drzew nie ma komu :)

Margot

Postautor: Margot » 07 kwie 2017, 13:38

Witaj Mariusz
Dla mnie to 100% zabudowania jak patrze na plany zagospodarowania i to mnie najbardziej przeraża.

Co do pisma to się nie zgadzam. Potraktuje się nas poważniej jak pismo bedzie napisane profesionalnie i stać będzie za nim prawniik lub radca prawny. Będzie nas to mniej kosztowało niż, jeżeli napiszemy sami, a Urząd Miasta odrzuci nasze uwagi i trzeba będzie iść do sądu.

Co do pozwu, wydaje mi się też, że będzie on miał sens, jeżeli rzeczywiście nasz sprzeciw zostanie odrzucony i wybudują 9 budynków. Mieszkanie kosztowało mnie bardzo dużo pieniędzy (kredyt) i wysiłku. Nie zamierzam się poddawać i odpuścić deweloperowi. Myślę, że takich osób jest więcej, które uważają, jak ja. Ale to rzeczywiście dalszy plan. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie i uda się wypracować kompromis.

Margot

Postautor: Margot » 07 kwie 2017, 13:42

Lucy będę dzwonić w poniedziałek do radcy prawnego, mam nadzieję, że mi powie już ile takie reprezentowanie będzie kosztować. Myśle, że jak dajemy się oszukiwać wsólnocie za naszym przyzwoleniem to nas stać na prawnika.