Plany Inwestycyjne na Osiedlu - 21 piętrowy blok Ułańska/Chorzowska

Forum dla wszystkich mieszkańców osiedla 1000-lecia w Katowicach. Sprawy dzielnicy, inwestycje itp.
aleealee
Posty: 1
Rejestracja: 25 paź 2016, 22:05

Plany Inwestycyjne na Osiedlu - 21 piętrowy blok Ułańska/Chorzowska

Postautor: aleealee » 19 gru 2016, 20:53

Według gazetki osiedlowej "moje tysiąclecie" i artykułu: http://m.katowice.wyborcza.pl/katowice/ ... rects=true. Ma powstać 21-pietrowy budynek mieszkalny.
Przy ul. Chorzowskiej, na skraju osiedla Tysiąclecia w Katowicach ma powstać wysoki na 21 kondygnacji wieżowiec. Inwestor planuje tu mieszkania
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
Chodzi o działkę tuż przy wjeździe do Katowic, przy ul. Chorzowskiej. W pobliżu jest pawilon handlowy przy ul. Ułańskiej 12 oraz Biedronka i inne dyskonty. W okolicy są też bloki osiedla Tysiąclecia. Działka wyróżnia się jednak tym, że znajduje się tuż przy ul. Chorzowskiej i jest jedną z pierwszych nieruchomości w Katowicach, którą widzą kierowcy jadący od strony Chorzowa. Po drugiej stronie jest Stadion Śląski. Przed laty w tym miejscu planowana była budowa wysokiego hotelu i apartamentowca. Pomysł pozostał jednak na papierze.

Wieżowiec ma mieć 21 kondygnacji

Teraz jest inaczej. "Gazeta Wyborcza" dowiedziała się, że spółka Kaiross stara się o warunki zabudowy działki. Kairos jest powiązana z hiszpańską firmą projektową Bordiu Arquitectos z Oviedo. Firma ma na koncie m.in. budynki mieszkalne, w swoim portfolio chwali się też rewitalizacją zabytkowych obiektów.

- Jest już wydana decyzja środowiskowa dla inwestycji w tym miejscu. Jest też złożony wniosek o warunki zabudowy - mówi Dariusz Czapla z biura prasowego Urzędu Miasta.

Wiadomo, że wniosek złożyła firma Kaiross w imieniu właściciela nieruchomości. Planowany budynek mieszkalny ma mieć 21 kondygnacji naziemnych oraz cztery kondygnacje podziemne. - Będzie to wyjątkowa architektura. Chcemy, żeby było to coś w rodzaju bramy wjazdowej do Katowic. Kosztorys opiewa na około 70 mln zł - mówi osoba zaangażowana w projekt.

Pomysł budowy kolejnego wieżowca na osiedlu jednak nie wszystkim się podoba. Wanda Sowa, która mieszka na osiedlu Tysiąclecia od 30 lat mówi, że bloków jest już tu wystarczająco dużo i już dziś są one blisko siebie. Podobnie myśli Jerzy Litwin, także mieszkaniec osiedla. - To miejsce nie jest chyba gotowe na kolejne domy. Znikają przecież kolejne tereny zielone - uważa.

Awatar użytkownika
Mariusz
Posty: 46
Rejestracja: 19 lis 2016, 21:27
Lokalizacja: Katowice

Plany Inwestycyjne na Osiedlu - 21 piętrowy blok Ułańska/Chorzowska

Postautor: Mariusz » 29 mar 2017, 09:11

Za katowice24.info
http://katowice24.info/na-os-tysiacleci ... eszkancow/
Na os. Tysiąclecia powstanie nowy wieżowiec. Mimo sprzeciwu mieszkańców - See more at: http://katowice24.info/na-os-tysiacleci ... crTOF.dpuf
Firma Kaiross chce wybudować 21-piętrowy blok na skrzyżowaniu ulic Ułańskiej i Chorzowskiej. Spółdzielnia Mieszkaniowa Piast zaskarżyła decyzję o warunkach zabudowy, ta jednak została podtrzymana. Wszystko wskazuje na to, że budynek powstanie.

Działka, na której ma powstać budynek, znajduje się tuż przy granicy z Chorzowem. Należy do miasta, ale prawa do jej wieczystego użytkowania ma prywatna firma. W jej imieniu wniosek o warunki zabudowy złożyła hiszpańska spółka Kaiross,która ma się zająć postawieniem budynku. W planach jest 21-piętrowy blok mieszkalny z podziemnym garażem. W sumie łączna powierzchnia mieszkaniowa może wynieść od 29,5 do 32,5 tys. m kw. Na dachu mają znajdować się tarasy wypoczynkowe.

Spółka warunki zabudowy uzyskała, ale inwestycja spotkała się z oporem mieszkańców os. Tysiąclecia. Obawiają się oni zwiększenia ruchu samochodowego, braku odpowiedniej liczby miejsc parkingowych i hałasu. Nie chcą też, by na osiedlu znowu ubyło zieleni. Szczególne zastrzeżenia mają mieszkańcy bloku przy Ułańskiej 16, którzy obawiają się, że nowy budynek ograniczy dostęp światła do ich mieszkań. Z tych powodów decyzję o warunkach zabudowy Spółdzielnia Mieszkaniowa Piast zaskarżyła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Kolegium jednak decyzję urzędu podtrzymało.

–Myślę, że podtrzymanie decyzji przez SKO jest najlepszym komentarzem do tej sytuacji – mówi Michał Dobrowolski, przedstawiciel spółki Kaiross, kiedy pytamy, jak spółka odnosi się do sprzeciwu. – Z wyliczeń architekta wynika, że zacienienia, o którym mówią mieszkańcy, nie będzie. Podobnie, jeśli chodzi o miejsca parkingowe. Pod tym względem nasz budynek będzie samowystarczalny – dodaje. Blok będzie miał swój własny, 4-poziomowy podziemny parking.

Spółka nie podaje na razie terminu rozpoczęcia, ani zakończenia prac. Na razie trwa jeszcze projektowanie budynku.

- See more at: http://katowice24.info/na-os-tysiacleci ... Uyx2G.dpuf


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości